szkola01.jpgszkola02.JPGszkola03.JPGszkola04.JPG

Wady wymowy - wstęp

"W dzieciństwie niewiele zależy od nas, wiele zaś od tych, którzy są z nami".

Wada wymowy ma ujemny wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka. Poprzez kontakt ze zdrowymi rówieśnikami i możliwości porównywania się z nimi dziecko zauważa, że jest "inne", co uniemożliwia mu integrowanie się z grupą. Dla dziecka zaś istotne znaczenie ma akceptowanie go przez najbliższe otoczenie.

Dlatego też ważna jest obserwacja dzieci. Jeśli zauważymy pewne nieprawidłowości w rozwoju mowy, starajmy się jak najwcześniej skonsultować ze specjalistami.

Jednocześnie zachęcam wszystkich rodziców do prowadzenia z dziećmi różnorodnych ćwiczeń usprawniających mowę. Życzę wszystkim rodzicom dużej wyobraźni, pomysłowości w organizowaniu atrakcyjnych dla dzieci zabaw, które będą jednocześnie ćwiczeniami wspomagającymi rozwój dziecka i zapobiegającymi w powstawaniu wad wymowy.

Logopeda Szkolny

 

Joomla templates by a4joomla