szkola01.jpgszkola02.JPGszkola03.JPGszkola04.JPG

JAK ZABEZPIECZYĆ KOMPUTER DZIECKA?

Każde dziecko - od I klasy szkoły podstawowej - korzysta w domu z komputera. Na pracujące przy komputerze dziecko czyha wiele niebezpieczeństw, związanych zarówno ze zbyt długą pracą jak i korzystaniem z niewłaściwych programów i stron internetowych.

Jeśli chodzi o czas korzystania przez małe dziecko z komputera wydaje się, że 2 godziny ciągłego siedzenia przy komputerze to za długo. W każdym razie rodzice powinni bardzo zdecydowanie ograniczyć czas pracy dziecka przy komputerze do maksymalnie 2 godzin dziennie, najlepiej w dwóch częściach. W przerwie dziecko powinno dużo się ruszać, najlepiej wychodząc na zewnątrz, jeśli warunki na to pozwalają. Zbyt długa praca przy komputerze może powodować bóle karku, ramion i nadgarstków, pogorszenie ostrości widzenia, bóle głowy a w skrajnych przypadkach objawy bezwolnego mrugania oczami. Najprościej ograniczy czas pracy dziecka jego rodzic, ustalając domowe zasady korzystania z komputerem. Ograniczyć można czas pracy dziecka również za pomocą programu komputerowego (o czym w dalszej części artykułu).

W domowym komputerze zainstalowanych jest wiele aplikacji szczególnie, jeśli z tego samego komputera korzysta kilku domowników (rodzice, starsze rodzeństwo). Nie wszystkie programy, zwłaszcza gry, powinny uruchamiać małe dzieci. Aplikacje zawodowe rodziców, którzy za pomocą komputera przygotowują się do pracy nie powinny być dostępne dla maluchów, bo grozi to uszkodzeniem lub usunięciem ważnych danych. Również gry używane przez znacznie starsze rodzeństwo niekoniecznie można udostępniać małym dzieciom (gry brutalnej walki, związanej ze śmiercią bohatera, wulgarne słownictwo, potwory i lejąca się wszędzie krew itp.). Tutaj również z pomocą przychodzą specjalne programy, ograniczające możliwość uruchomienia danej aplikacji dla dziecka.

Internet. Tutaj ogrom niebezpieczeństw nie pozwala opisać wszystkich w jednym artykule. Założyć należy, że komputer zabezpieczony jest bardzo dobrym (najlepiej komercyjnym) programem antywirusowym, który umożliwi skuteczną walkę ze spamem, phishingiem, keyloggerami, wirusami i witrynami wyłudzającymi dane. Informacje o skuteczności poszczególnych programów antywirusowych znale¼ć można w sieci.

Podstawą ochrony jest założenie dla dziecka specjalnego konta użytkownika i zabezpieczenie kont innych użytkowników (rodziców, rodzeństwa) mocnym hasłem. Małe dziecko nie powinno używać konta obsługiwanego przez innych domowników i nie powinno mieć możliwości zalogowania się na takie konto.

Dobry program antywirusowy (w wersji Internet Security) często posiada moduł kontroli rodzicielskiej i pozwala na skuteczne ograniczenie działań dziecka przy komputerze, np.:

 • ograniczenie czasu pracy w poszczególne dni tygodnia,
 • zakaz uruchamiania lub ograniczenie czasowe używania wybranych programów,
 • zakaz odwiedzania wybranych witryn (pornografia, erotyka, nielegalne oprogramowanie, narkotyki, przemoc, wulgaryzmy, broń, gry, sklepy internetowe, fora, czaty, portale społecznościowe, poczta, systemy płatności itp),
 • ograniczenie używania Internetu odrębnie dla każdego dnia tygodnia,
 • kontrola pobierania plików (muzyki, filmów, programów komputerowych),
 • kontrola używania komunikatorów internetowych,
 • monitorowanie używania określonych słów w kontaktach wzajemnych,
 • blokowanie udostępniania danych prywatnych, numerów kart kredytowych, adresów domowych, numerów telefonów.

Niektóre programy antywirusowe to prawdziwe kombajny ochrony rodzicielskiej. Dla wielu rodziców taki program może być tak skuteczny, że nie zajdzie potrzeba instalowania dodatkowego oprogramowania do ochrony dziecka w sieci. Należy pamiętać, że wówczas sam program antywirusowy musi być zabezpieczony dobrym hasłem, bo w przeciwnym razie dziecko wyłączy wszystkie zabezpieczenia szybciej, niż rodzice je włączą.

Jeśli mimo wszystko zachodzi taka potrzeba, bo nasz antywirus nie oferuje takich możliwości, możemy zainstalować specjalną aplikację chroniącą dziecko przed większością zagrożeń płynących z sieci.

Do takich programów możemy zaliczyć programy (większość płatnych w cenie ok. 40-50 zł od jednego zabezpieczanego komputera na rok):

 • OpiekunNET (płatny) - stosowany w naszej szkole; umożliwia nie tylko ochronę przed niepożądanymi treściami w sieci, ale także umożliwia podglądanie zawartości ekranu pracującego dziecka (ucznia), blokowanie komputera lub klawiatury, ograniczenie dostępu do Internetu itp.
 • Opiekun Ucznia (płatny) - sprawdzony w szkole,
 • Beniamin (płatny),
 • Cenzor (płatny) - sprawdzony w szkole,
 • Motyl 2012 (płatny) - wersja demo sprawdzona w szkole,
 • Naomi (bezpłatny),
 • Ochraniacz (bezpłatny),
 • Niania (płatny),
 • Opiekun Dziecka w Internecie (płatny),
 • Strażnik Ucznia (płatny) i inne.

Skuteczność programu najlepiej sprawdzić przed zakupem, instalując wersję demo ograniczoną czasowo.

Nie ma idealnego programu zabezpieczającego dziecko przed zagrożeniami. Komputer to tylko maszyna.

Najlepiej ochroni dziecko jego rodzic (opiekun), jeśli będzie się nim interesował, będzie z nim rozmawiał, pracował przy komputerze, będzie go ostrzegał i informował o niebezpieczeństwach.

Rodzica nie zastąpi żaden program. Świadome korzystanie z takich programów może jednak znacznie ułatwić ochronę dziecka zwłaszcza pod nieobecność osób dorosłych w domu.

Witryny dotyczące bezpieczeństwa dziecka w sieci:

http://dzieckowsieci.fdn.pl/  (umowa podpisywana z dzieckiem)

http://www.opiekun.pl/

http://www.policja.pl/portal/pol/42/9457/Bezpieczne_dziecko_w_sieci.html

http://www.pcworld.pl/artykuly/362686/Bezpieczne.dziecko.w.sieci.html

http://rodzice.net/news/bezpieczenstwo-dzieci-w-internecie/

http://www.sieciaki.pl/

http://kidprotect.pl/

http://www.saferinternet.pl /

http://www.kaspersky.pl/cyberthreats.html?s=threats_children

Tutaj pobierzesz prezentację ze spotkania z rodzicami uczniów klas I-III z dnia 28.10.2013 r. (format PDF, 821 kB) - kliknij tutaj

 

Joomla templates by a4joomla