szkola01.jpgszkola02.JPGszkola03.JPGszkola04.JPG

Dyżurnet.pl to zespół istniejący w ramach NASK, do którego każdy użytkownik Internetu może anonimowo zgłosić napotkane lub otrzymane za pośrednictwem sieci treści o charakterze niezgodnym z polskim prawem.

W obsłudze zgłoszeń Dyżurnet.pl skupia się na treściach ksenofobicznych, rasistowskich oraz na treściach określonych w art. 202 polskiego kodeksu karnego (głównie jest to pornografia dziecięca). Zespół ściśle współpracuje z organami ścigania oraz z innymi hotline’ami w Europie i na całym świecie.

Skuteczność działalności nie byłaby możliwa bez bliskiej współpracy z operatorami internetowymi oraz dostawcami treści i usług, a także organizacjami rządowymi i policją.

Na stronach internetowych Dyżurnet.pl umieszczane są roczne raporty z działalności zespołu. Podawane są lokalizacje serwerów z nielegalnymi treściami. Polska ma w tym zakresie niechlubne miejsce.

Mając na uwadze fakt, że zagadnienie bezpiecznego korzystania z Internetu, głównie przez dzieci, jest dla wszystkich niezmiernie istotne, zwracamy się z prośbą o możliwie szerokie rozpropagowanie informacji o działającym zespole oraz o zgłaszanie napotkanych nielegalnych treści poprzez formularz umieszczony na stronie Dyżurnet.pl.

Dyżurnet.pl działa w NASK od 1 stycznia 2005 r. Zespół powstał w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet Action Plan”. Punkty kontaktowe, do których można zgłaszać napotkane w Internecie nielegalne treści, funkcjonują w wielu krajach Europy i świata, zrzeszone w organizacji INHOPE.

 

Joomla templates by a4joomla