szkola01.jpgszkola02.JPGszkola03.JPGszkola04.JPG

W dniu 14.12.2015r. w ramach programu profilaktycznego „Ratujemy i uczymy ratować” gościliśmy ratownika medycznego - panią Anitę Jankowską, która przeprowadziła warsztaty dla dzieci z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej. Celem zajęć było przygotowanie uczniów do wykonywania prostych czynności w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia w oparciu o prezentację multimedialną i działania praktyczne. Jednym z najciekawszych, a zarazem bardzo ważnym punktem, były ćwiczenia na fantomie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie, według jego wskazówek próbowały naśladować masaż serca oraz sztuczne oddychanie. Dzieci utrwaliły numery alarmowe służb ratowniczych, dowiedziały się również, jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc i co najważniejsze, jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego.
Były to niezwykle ważne zajęcia, gdyż dały dzieciom podstawową wiedzę w zakresie ratowania czyjegoś życia lub zdrowia w nagłych sytuacjach.

(tekst: T. Klepacz)

Joomla templates by a4joomla