szkola01.jpgszkola02.JPGszkola03.JPGszkola04.JPG

Jak co roku uczniowie PG nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu obchodzili Dzień Europy uczestnicząc w Paradzie Szumana w Warszawie. Byli tam jednymi z wielu euro entuzjastów, nie tylko z Polski, ale z rożnych regionów świata.

Barwny pochód wyruszył sprzed Kościoła św. Anny i przeszedł Krakowskim Przedmieściem, by ponownie dotrzeć do Kościoła św. Anny, w pobliżu którego znajdowało się Miasteczko Europejskie. Odbywały się tam różnorodne konkursy, animacje, gry dydaktyczne przygotowane m.in. przez Parlament Europejski, Fundację Schumana, Komisję Europejską. Nasi uczniowie czynnie brali w nich udział zdobywając drobne nagrody i gadżety.

Tematem przewodnim tegorocznej Parady był Europejski Rok na rzecz Rozwoju, w tym współpraca rozwojowa i edukacja globalna. Można było zapoznać się z projektami realizowanymi w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. W odbywającej się na terenie Miasteczka debacie odpowiadano na pytania dlaczego Polska i Europa pomagają w odległych regionach, na innych kontynentach.

Paradę corocznie organizuje Polska Fundacja im. Roberta Schumana.

Dzień Europy obchodzony jest 9 maja w całej Unii Europejskiej. Upamiętnia rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali przez Roberta Schumana 9 maja 1950 r. Dał on podwaliny do powstania współczesnej europejskiej wspólnoty.

(tekst. M. Łaska)

Joomla templates by a4joomla