szkola01.jpgszkola02.JPGszkola03.JPGszkola04.JPG

Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu postanowili aktywnie włączyć się w życie społeczności lokalnej.

Zainspirował ich do tego program Młody Obywatel, którego organizatorami są Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacja BGK.

Wspólnie z opiekunką p. Marianną Łaską wybrali temat „Rozegraj okolice”. Zadaniem grupy było przygotowanie i przeprowadzenie gry miejskiej dla wybranych grup z lokalnej społeczności.

Dwunastu chętnych uczniów z werwą zabrało się do pracy. Na początku poszukali miejsc, które chcieliby ująć w grze. Następnie tworzyli scenariusz, uwzględniając historię, zabytki, jak również inne ciekawe obiekty i miejsca naszego miasta. Dnia 17 kwietnia 2015 r. uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez CEO, które pomogły młodym gimnazjalistom zrealizować swoje zamiary. Podczas kolejnych spotkań wymyślali zabawy i zadania umieszczając je w scenariuszu gry. Szukali sponsorów i partnerów strategicznych.

Następnie przeprowadzili próbną grę dla kolegów w celu wprowadzenia ewentualnych poprawek. Po dopracowaniu wszystkich szczegółów zaprosili klasy szóste z obu miejskich podstawówek na grę finałową.

Drużyny wyruszyły spod szkoły po wykonaniu zadania startowego. Podczas wędrówki po mieście grupy musiały wykonać kolejne dziesięć zadań, miedzy innymi: odszukać ukrytych żydów, którzy przekazali wskazówki jak odnaleźć skarb, odnaleźć herb Szydłowca, rozszyfrować tekst czy odnaleźć informacje na temat zabytków w starych księgach biblioteki pedagogicznej; zdobyć informacje od Policji, wspiąć się na najwyższe wzniesienie w mieście w celu uzyskania kolejnych wskazówek, umiejętnie posłużyć się planem miasta itp.

Ostatnia cześć gry odbyła się na terenie zamku Radziwiłłów, gdzie został ukryty skarb pod postacią czekoladowych, złotych monet.

W komnatach zamkowych przygotowano mały poczęstunek i uroczyste zakończenie gry, którą nazwano „Szydłowiecka gorączka złota”. Mimo, że w trakcje zabawy bardzo mocno się rozpadało i uczestnicy przemokli do suchej nitki, to wszyscy świetnie się bawili poznając na nowo nasze miasto.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim sponsorom.

W skład grupy projektowej weszli: Albert Siuda, Katarzyna Sodel, Katarzyna Wichucka, Aleksandra Korba, Aleksandra Kowalska, Alicja Łyżwa, Angelika Wilk, Adrian Wiśnios, Dominik Madej, Piotr Ślizak, Kryspin Kiernos, Mikołaj Nowak.

Opiekun: Marianna Łaska.

(tekst M. Łaska)

Joomla templates by a4joomla