szkola01.jpgszkola02.JPGszkola03.JPGszkola04.JPG

17.11.2016 r w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu przebiegał pod kątem bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Akcję poprzedził przemarsz prawie 150 uczniów ulicami miasta pod hasłem „Świeć przykładem, załóż odblask”. Wszyscy uczestnicy marszu wyposażeni byli w kamizelki i elementy odblaskowe, nieśli transparenty specjalnie przygotowane na tę uroczystość. Chcieli zwrócić uwagę kierowcom na pieszych – niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zachęcali do noszenia elementów odblaskowych, które niejednokrotnie mogą uratować życie.
Przemarsz przygotowała p. Justyna Pisarek razem z uczennicami: Mają Gawędą, Dominiką Sobczak, Magdą Sobczak, Konstancją Śliwą i Oliwią Rutkowską, które realizują projekt „B&N, czyli bezpieczny i niechroniony uczestnik ruchu drogowego”.
Po powrocie do szkoły na uczniów czekały kolejne atrakcje.
Pani Monika Kuchcik z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu przekazała kilka słów na temat kampanii „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny". To kampania społeczna prowadzona przez samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego. Do akcji aktywnie włączyła się również policja i straż z Szydłowca.
Kolejne etapy kampanii odbywały się przemiennie w trzech panelach.
Radomski WORD przygotował dla uczniów na hali sportowej specjalny rowerowy tor przeszkód, na którym uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w jeździe rowerem pod okiem swoich pracowników.
Strażacy z JRG Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu poprowadzili zajęcia przygotowujące młodzież do udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej na fantomach do resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Młodzież mogła w sposób praktyczny spróbować podjęcia RKO pod nadzorem strażaków.
Policjanci: asp. sztabowy Piotr Zięba i sierż. Marlena Skórkiewicz z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu omówili zagrożenia przedstawione w filmie „...tak, chcę być bezpieczny” oraz dokonali prelekcji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Wszyscy uczniowie, oprócz zdobytej wiedzy, otrzymali upominki w postaci elementów odblaskowych, dzięki którym będą bardziej widoczni na drogach, a tym samym bardziej bezpieczni.
W imprezie wzięli udział szefowie i przedstawiciele zarządu województwa, policji, miasta i powiatu, ośrodka ruchu drogowego, m.in.: Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego – Rafał Rajkowski, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu – Dariusz Piątek, Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu – Zbigniew Mazurkiewicz, Komendant Powiatowy Policji w Szydłowcu – mł. insp. Jacek Różański, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Szydłowcu – mł. insp. Marek Filipiak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu – bryg. Krzysztof Banaszek, Burmistrz Szydłowca – Artur Ludew, Przewodnicząca Rady Powiatu – Anita Gołosz, Dyrektor Zespołu Edukacji i Finansów Oświaty - Dorota Nowak.

(tekst: J. Pisarek)

Joomla templates by a4joomla