szkola01.jpgszkola02.JPGszkola03.JPGszkola04.JPG

Dnia 7 maja 2016 roku uczniowie klas1-3 Publicznego Gimnazjum nr1 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu wyruszyli wraz z opiekunkami panią Marianną Łaską, Elżbietą Łatą i Jadwigą Łukasiewicz do Warszawy na Paradę Schumana organizowaną przez Fundację im. Roberta Schumana. Wyjazd odbył się w ramach działalności Klubu Europejskiego. W tym roku hasłem parady były słowa: „Tu jest Europa!"
W pochodzie uczestniczyła m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a także były prezydent Bronisław Komorowski z żoną, dyplomaci oraz młodzież z różnych szkół Polski. Wielu uczestników niosło żółte i niebieskie baloniki nawiązujące do flagi UE.
Przemarsz rozpoczął się o godzinie 12.00. Trasa wiodła ulicami: Miodową, Senatorską, Wierzbową, Moliera, Królewską, by wrócić na Krakowskie Przedmieście w pobliżu kościoła św. Anny, gdzie od 10.00 do 15.30 można było odwiedzać Miasteczko Schumana, gdzie nasi uczniowie brali udział w konkursach, animacjach, grach, oglądali stoiska instytucji unijnych i organizacji pozarządowych. Uczniowie uczestniczyli też w spotkaniach z ekspertami unijnymi.
Parada Schumana odbywa się co roku w związku z obchodzonym 9 maja Dniem Europy. To przypomnienie wydarzeń z 1950 roku, gdy szef francuskiej dyplomacji Robert Schuman ogłosił plan powołujący Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, stanowiącą fundament dzisiejszej UE. Uczestnicy marszu pod polskimi i europejskimi flagami manifestują swoje poparcie dla wartości europejskich: demokracji, wolności słowa i wyznania, poszanowania praw mniejszości czy rządów prawa.
Uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń wieczorem wrócili do domów.

(tekst: E. Łata)

Joomla templates by a4joomla